PAYLAŞ

Laktoz alerjisi olanların ve veganların tercihi bitkisel sütler son yıllarda gittikçe yaygınlaşmaya başlıyor.

Son yıllarda hayvansal sütlerin yerini bitkisel sütler almaya başladı. Bitki özlerinin ve suyun karışımı olan bu sütler laktoz içermemesi ile de öne çıkıyor. Yağ oranları son derece düşük olan bitkisel sütler kolay hazmedilmesi ile de tercih sebebi. Potasyum ve B vitamini açısından zengin olan bitkisel sütlere sofranızda yer açın. İşte sağlık deposu bitkisel sütler:

1. Badem Sütü

En besleyici bitkisel süt çeşitlerinden olan badem sütü, özellikle çocuklar için son derece faydalı. Beyin fonksiyonlarını düzenleyen badem sütü, kas gelişimine yardımcı ve kemik erimesini önlemede etkili. Badem sütü yüksek lif miktarı ile sindirime de yardımcı oluyor.

2. Hindistan Cevizi Sütü

Faydalı yağ asitleri içeren Hindistan cevizi sütü gluten içermeyen bir yapıya sahip. Pişirme özelliği bulunan bu süt ayrıca vegan beslenenlerin de ilk tercihleri arasında bulunuyor. Metabolizmayı hızlandıran Hindistan cevizi sütü antibakteriyel özelliklere de sahip.

Bitkisel sütlere siz de bir şans verin3. Pirinç Sütü

Hafif yapısı ile bilinen pirinç sütü gluten içermiyor. Karbonhidrat zengini olan bu süt, diğer bitkisel sütlerle kıyaslandığında daha az kaloriye sahip olduğu için form tutmak isteyenlerin de gözdesi. Pirinç sütü ayrıca sindirim sistemini düzenleyici etkiye sahip.

4. Soya Sütü

En sık tüketilen bitkisel sütlerden olan soya sütü, en faydalı bitki sütleri arasında. Laktoz içermeyen soya sütü, kolay bir şekilde sindirilebiliyor. Kan dolaşımını hızlandıran soya sütü, yüksek miktarda kalsiyum içeriyor. Kolesterolü düşüren soya sütü yüksek tansiyon gibi sorunlarda da etkili.

Bitkisel sütlere siz de bir şans verin5. Kenevir Sütü

Omega yağ asitleri ve önemli amino asitler yönünden zengin olan kenevir sütü, kremsi bir yapıya sahip. Kalp ve eklemleri besleyen kenevir sütü, ayrıca zihin açıcı etkisi ile sabahları da tüketilmesi önerilen bir bitkisel süt çeşidi.

6. Yulaf Sütü

Tam bir enerji deposu olan yulaf sütü, sindirim sistemini düzenliyor ve uzun süre tok tutuyor. Diyet yapanların tercihleri arasında olan yulaf sütü aynı zamanda şeker hastalığı riskini de düşürüyor. Karbonhidrat zengini olan yulaf sütü, inek sütüne en iyi alternatiflerden biri.

Bitkisel sütlere siz de bir şans verin7. Ceviz Sütü

Antioksidan özelliği ile bilinen ceviz sütü, sağlıklı süt çeşitleri arasında başı çekiyor. İshal tedavisinde kullanılan süt, kalp, şeker ve damar hastalıklarını önlemeye de yardımcı oluyor.

www.hurriyet.com.tr