PAYLAŞ

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Gürdoğan Trabzon’un, 1 Ocak’tan itibaren 664 milyon 213 bin 720 dolarlık fındık ihracatının yüzde 51’ini gerçekleştirerek lider konumunda bulunduğunu açıkladı.

Türkiye’den 16 ilden 1 Ocak ile 11 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen 664 milyon 213 bin 720 dolarlık fındık ihracatının yüzde 51’i Trabzon’dan yapıldı. Trabzon, söz konusu dönemde 338 milyon 479 bin 480 dolarlık ihracat gerçekleştirerek, ihracatta ilk sırayı aldı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, fındığın dış ticarette önemli bir ürün olduğuna dikkati çekerek, “Ülkemizin dış ticaret tarihinde, geleneksel tarımsal ihraç ürünlerimizden olan fındık ihracatında Trabzon sürekli birinci sıralarda yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Fındığın şehirlerde kurulu tesislerde her dönem işlendiğini de belirten Gürdoğan, “Her dönem işlenen fındık başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın çeşitli çikolata imalatı yapan ülkelerine ihraç ediliyor. Ülkemizin önde gelen fındık sanayicileri konumunda bulunan Trabzon firmaları, son yıllarda fındığı işlenmiş ve daha yüksek katma değer ihtiva eden ürün olarak ihraç etmek amacıyla önemli yatırımlara başladı. Bu yatırımların da tamamlanmasıyla Trabzon’un ihracattaki payı yüzde 70’ler düzeyine çıkacak” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Gürdoğan, fındık ihracatında Trabzon’dan sonra ikinci sırayı İstanbul’un aldığına işaret ederek, “3’üncü ve 4’üncü il olarak Ordu ve Giresun illeri sıralamada yerini aldı” dedi.

www.dunya.com