PAYLAŞ

EBRD, Türk tarımına 1 milyar euroluk kredi verdi. Yarısı doğrudan yatırım kalan yarısı da bankalar aracılığıyla verilen kredilerden on binlerce çiftçi yararlandı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Yönetici Direktörü Jean-Patrick Marquet, Türk tarımına yaptıkları desteğin 1 milyar euroyu geçtiğini, söz konusu desteğin yarısının doğrudan yatırım, diğer yarısının ise dokuz Türk bankası vasıtasıyla gerçekleştirildiğini açıkladı.

Marquet, “EBRD’nin tarımsal işletmelere doğrudan ya da Türk bankaları aracılığıyla sağladığı finansmandan Türkiye’nin kırsal alanlarında bulunan on binlerce tarım işletmesi faydalandı.” dedi.

Marquet, “Türkiye, zirai anlamda dünyanın en büyük yedinci ülkesi ve her yıl 17 milyar dolarlık ihracatı var. Bu kayda değer ve yüksek bir rakam, ayrıca dünya ekonomisinde büyük etkiye yol açtığını söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

Türk tarımına yaptıkları desteğin 1 milyar euroyu geçtiğinin altını çizen Marquet şunları kaydetti;

“Bunun yaklaşık yarısı doğrudan yatırım, diğer yarısı da dokuz Türk bankası vasıtasıyla gerçekleştirildi. EBRD’den fon aldıktan sonra tarım sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlara kredi veriliyor. Bu şekilde, 32 bin işletme Türk bankalarından kredi aldı.”

Çiftçi borcunu ödüyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanı Bekir Engürülü ise Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’sının (GSYH) yaklaşık yüzde 7’sini tarım sektöründen sağladığını belirterek, tarım sektörünün gelişmesine ve finansa ulaşmasına önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

Engürülü, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Çiftçimizin borçlanması iyi bir şey mi?’ diye düşünenler olabilir. Burada önemli olan geri dönüş oranlarıdır. Kamu bankaları içerisinde takipteki alacakların toplam içindeki oranı yüzde 2. Yani yüzde 98’i geri dönüşü yapılan kredilerdir. Bu da tarımsal kredinin çiftçimiz tarafından mantıklı, iyi, doğru kullanıldığını ve neticesinde borcun ödendiğini gösteriyor. Çiftçinin krediye ulaşmasının artırılması, tarımsal üretimin de önemli projelerin başarısı için değerlendirilmesi gerekiyor.”

TARDES  tüm bankaların kullanımına açılacak

EBRD ve partner bankalar tarafından ABD hükümeti ile Avrupa Birliği’nin hibe fonları sayesinde tarım kredilerinin değerlendirilmesinde kullanmak amacıyla geliştirilen ve çiftçiler tarafından ticari olarak üretilen tüm tarımsal ve hayvansal ürünleri kapsayan Müşteri Değerlendirme Programı (CAP) Tarım Kredileri Değerlendirme Sistemi (TARDES) adıyla Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından devralındı. Sistem KKB aracılığıyla bundan sonra ülkedeki tüm bankaların kullanımına açılacak.

Sistem, bankalara daha iyi risk değerlendirmesi yapmaları, kredi başvurularını daha hızlı incelemeleri ve küçük işletmelere sağladıkları finansmanı arttırmaları için yardımcı oluyor.

www.dunya.com