PAYLAŞ

Rusya ile sorunlar tam aşıldı derken Birleşik Arap Emirlikleri, greyfurt, limon ve narda tespit edilen ilaç kalıntısı nedeniyle Türkiye’yi uyardı, analiz istedi.

Domates başta olmak üzere tarım ürünleri ihracatında zor günler yaşayan Türkiye’ye bir kötü haber de Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) geldi. BAE, ithal edilen ürünlerde kabul edilen standartların üzerinde zirai ilaç kalıntısının tespit edildiği gerekçesiyle Türkiye’yi uyardı. Mısır, Ürdün, Yemen, Umman ve Lübnan’dan meyve ithalatına kısıtlama getiren BAE, 15 Mayıs’tan itibaren greyfurt, limon ve nar başta olmak üzere Türkiye’den ithal edilecek ürünler için onaylı analiz sertifikası isteyeceğini bildirdi.

İhracat yüzde 16 arttı

2016’da Türkiye’nin BAE’ye olan narenciye ihracatı yüzde 16’lık artışla 15 milyon dolara çıkmıştı. Türkiye’nin narenciyede en büyük pazarı olan Rusya ile yaşadığı sorunlar nedeniyle geçen aylarda Rus hükümeti portakala ek gümrük vergisini gündeme almış, iki ülke başkanlarının bir araya geldiği zirve sonucunda domates haricindeki ürünlerdeki sıkıntılar karşılıklı giderilmişti.

www.cumhuriyet.com.tr