PAYLAŞ

TÜRKTOB Başkanı Yılmaz, geçen yıl 958 bin ton tohum üretimi gerçekleştirildiğini, sektörün ihracatının 262 milyon dolara ulaştığını açıkladı.

Türkiye Tohumcular Birliğinin (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz, tohumculuk sektörüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’deki tohum üretiminde iyi bir noktaya gelindiğini aktaran Yılmaz, “Sertifikalı tohum üretimi 2002 yılında 145 bin tonlardayken, 2016 yılında 957 bin 925 ton üretim gerçekleştirildi.” dedi.

Yılmaz, son zamanlarda Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirilen yeni ve üstün nitelikli çeşitlerin üretime alındığını vurgulayarak, tohumculuk sektörü içinde değerlendirilen fide, fidan ve süs bitkileri üretimlerinin de arttığını söyledi.

Geçen yıl Türkiye’de 4 milyar fide, 138,2 milyon fidan, 1,5 milyar süs bitkisi üretildiğine dikkati çeken Yılmaz, “Bu rakamlar 10 yıl öncesiyle kıyaslandığında tohum, fidan, fidede 2 ila 5 kata kadar üretimlerin arttığını görmekteyiz.” diye konuştu.

Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz sektör olarak 3-4 yıl önce, 2023 yılında 1 milyon tonluk sertifikalı tohum üretimi hedeflerken, buna 2016 yılında yaklaştık. Tohumculukta en çok tartışılan konulardan biri dış ticarettir. Türkiye bugün tohum ithalatından vazgeçse bile kendine yeterli bir tarımsal ürün arzını rahatlıkla sağlayacak konumda. Zaten miktar olarak ihracatımız ithalatımızdan fazla.

2004 yılında 35 milyon dolarlık bir ihracat yapıyorduk, 2015’te bu rakam 115 milyon dolar oldu. 2016 yılına baktığımız zaman ihracatımızın 153 milyon dolara çıktığını görüyoruz. Tohumculuk sektörü içinde değerlendirilen süs bitkileri ve fidan ihracatının da eklenmesiyle 262 milyon dolarlık bir ihracatımız olmuş. İhracatın, ithalatı karşılama oranı yüzde 89’a ulaşmıştır. Türkiye tohumculuk sektörü bugün 70’ten fazla ülkeye tohum ihraç etmektedir.”

 

www.dunya.com