PAYLAŞ

TZOB Başkanı Bayraktar, normalde her yıl nisan-mayıs aylarında açıklanan tarımsal desteklerin bu yıl ağustosa gelinmesine rağmen henüz açıklanmadığını hatırlatarak, “Çiftçimizin önünü görebilmesi ve ne üreteceğine karar verebilmesi için desteklerin bir an önce açıklanması gerekiyor.” dedi.

Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) bulunan yaklaşık 2,3 milyon çiftçinin 2017 üretim yılı desteklemelerini beklediğini ifade eden Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Bakanlar Kurulu kararı olarak Resmi Gazete’de yayımlanması gereken rakamların hala açıklanmadığını söyledi.

Bayraktar, desteklerin her yıl nisan-mayısta duyurulduğunu anımsatarak, “Bu yıl ağustosa gelinmesine rağmen desteklerin açıklanmamış olması üreticimizi zor durumda bıraktı. Üyemiz olan ve destek alan milyonlarca çiftçimiz bunu bekliyor. Üretici desteklere göre planını yapıyor, ne üreteceğine buna göre karar veriyor. Yeni üretim sezonuna fazla zaman kalmadı, eylül-ekim aylarında üretici ekimini yapacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, tarımın sürdürülebilirliği için 2017’de üreticilere verilecek destek bütçesinin yaklaşık 12,8 milyar lira olduğuna işaret ederek, Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulunun çiftçileri düşünerek bir an önce kararını vermesi ve destekleri açıklaması gerektiğini vurguladı.

www.dunya.com