PAYLAŞ

Yaş sebze ve meyve ihracatının artış gösterdiğini söyleyen BAİB Başkanı Satıcı, domates ihracatında yüzde 44’lük artış kaydedildiğini bildirdi.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Rusya’nın Türk tarım ürünlerine yönelik kısıtlamaları devam ettiği halde bölgelerinden yapılan yaş sebze meyve ihracatının arttığını, özellikle domates ihracatında 2017 başından bu yana geçen süreçte, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 44’lük artış kaydedildiğini belirtti.

Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Batı Akdeniz’den yılın başından bu yana yapılan ihracatın 500 milyon doları aştığını söyleyen Satıcı, ihracatta 2017 için koydukları 1,6 milyar dolar hedefini, yıl sonunda aşacaklarını dile getirdi. Ayrıca bölgelerinden yapılan yaş sebze meyve ihracatının, 2017 başından bu zamana kadar geçen süreçte, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 24 arttığını da açıkladı.

“Bu ortamda ülke ve bölge ihracatımızın artmış olması büyük bir başarı. Rusya’nın uyguladığı kısıtlamaların mayısta kaldırılabileceği yönündeki açıklamalar bizleri heyecanlandırıyor. Mayıs içinde bu durum gerçekleşirse bölge ihracatına büyük katkısı olur” diye konuşan Satıcı, B planları olmasına rağmen Rusya pazarını kaybetmek istemediklerini kaydetti.

En çok yaş sebze-meyve ve mermer dış satımı yaptıklarını söyleyen Satıcı, yaş sebze meyve ihracatının 153 milyon dolara yükseldiğini, madencilik ihracatının ise 123 milyon doları aştığını açıkladı. Bu sektörleri kimyevi maddeler ve mamuller, ağaç-orman ürünleri, demir ve demir dışı metallerin izlediğini belirtildi. Ayrıca Batı Akdeniz’in en fazla ihracat yaptığı ülkenin mermer dış satımından dolayı Çin olduğunu ve bu ülkeye ihracatın 65 milyon dolara yaklaştığının bilgisini de aktardı.

Rusya sıralamaya giremedi

Rusya’nın, Türkiye’ye yönelik kısıtlamalar devam ettiği için en çok ihracat yapılan ülkeler arasında yer almadığını söyleyen Satıcı, “En fazla yaş sebze meyve ihracatı yapılan ülkeler Romanya, Belarus, Almanya, Bulgaristan ve Ukrayna. Şu ana kadar 59 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. 2016’da toplam 151 ülkeydi. Yıl sonunda bu rakamları yakalamayı, hatta geçmeyi hedefliyoruz. Rusya krizine bağlı olarak başta Ortadoğu olmak üzere Uzak Doğu ülkelerine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Heyetlerimiz gidiyor. Özellikle Rusya’nın almadığı ürünleri bu ülkelere göndererek değerlendirdik. Kısıtlama devam ettiği halde yaş sebze ve meyve ihracatımız artış gösterdi. Özellikle domates ihracatında yüzde 44’lük artış kaydedildi” şeklinde açıklamalarda bulundu.

www.dunya.com