PAYLAŞ

İSTANBUL’DA tarihi surların dibinde yer alan ve geçen yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından, üzerinde bulunan barakalar yıkılıp boşaltıldıktan sonra imara açılacağı iddia edilen “Yedikule bostanları”nın akibeti belli oldu. İBB, geçmişten bu güne yaşayan bostanların son örneği olan Yedikule bostanları’nın, aynı alanda, kentsel ekosistemin bir parçası olarak korunup Kentsel Tarım Parkı olarak varlığını sürdüreceğini açıkladı.

‘Bostan’ kültürünü ve kent içerisinde kalmış bostan alanlarının belli bölgelerde tematik olarak korunmasını ve bahçecilik tarihimizin gelecek nesillere aktarılmasını amaçlayan İBB, Fatih Fatih- Hacı Evhaddin Mahallesi’nde yer alan Tarihi Yedikule bostanları Kentsel Tarım Parkı Rehabilitasyon Projesi’nin startını verdi.

Avan Projesi ve Uygulama Projesi, İstanbul I Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nce onaylanan ve ihale sürecinin ardından kısa bir süre içinde hayata geçirilecek, Yedikule bostanları Rehabilitasyon Projesi’nin ayrıntıları şöyle:

FESTİVAL ALANI

Proje  kapsamında, söz konusu alanda “Şifa Kafe, Sera ve Atölyeler, Pazar Alanı, Çocuk Oyun Alanı, Bisiklet Yolu, Hasat Lokantası, Şifalı Bitkiler Bahçesi, Çiçekli Bitkiler Bahçesi fonksiyonları” yer alacak. Seralarda ise Sebze Üretim Atölyesi, Sera-Yeşilev, Arıcılık Atölyesi, Kompost Atölyesi, Bahçe Yapıları Atölyesi, Geri Dönüşüm Atölyesi, Ahşap Ürün Atölyesi tasarlanırken, engelliler için Pazar Alanı meydanında konuşlandırılacak Tarım Atölyesi’nde, yükseltilmiş bahçelerde bostan üretimi imkanı sağlanacak. Bostan ve üretim faaliyetleri için, “Pazar Yeri” ve “Festival Alanı” bulunacak. Proje kapsamında ayrıca Kütüphane ve Derslikler, Tohum Bankası, Çiftçilere ve bostanlara yönelik yapılabilecek eğitim, seminer ve toplantılar için ve bostanlarla ilgili yayın ve tanıtıcı ürünlerin satışı için ayrılmış bir mekân olacak.

www.hurriyet.com.tr