PAYLAŞ

TEMA Vakfı’nın derlemesi çevre konusunda direnenin kazandığını gösterdi.

TEMA Vakfı, doğal varlıklar açısından 2016 yılında yaşanan gelişmeleri derledi. TEMA’nın, Anadolu’nun her yerinde süren ve kazanımlarla sonuçlanan doğa mücadelesi listesi, 2017 için umut veriyor.

Ovalar korunacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 28 Haziran’da Konya ve Ankara’nın büyüklüğüne yakın, 6.5 milyon hektar alanı kaplayan 184 adet büyük ova belirlendiğini açıkladı. Türkiye’deki toplam tarım arazilerinin yüzde 24’ünü oluşturan bu alanlar, Bakanlar Kurulu kararı ile koruma alanı ilan edilecek.

Samsun’da zafer

Termik santral istemeyen Termelilerin girişimi ile Terme’nin Gölyazı Gölardı Bölgesi, Amazon Tabiat Parkı ilan edildi.

Aliağa’dan vazgeçti

Aliağa’da Mayıs ayında 2000 kişi ‘kömürden kurtul’ diyerek eylem yapmıştı. Yedi ihracat kredisi kuruluşu, finanse ettikleri SOCAR’ın termik santral projesinden vazgeçtiğini bildiren resmi yazıyı Bankwatch ve Re:common ile paylaştı.

Kritik anlaşma

Paris Anlaşması, 4 Kasım 2016’da yürürlüğe girdi. Türkiye ise, 118 ülkenin onayladığı anlaşmayı henüz imzalamadı. İklim Ağı, Türkiye’yi Paris Anlaşması’nı imzalamaya çağırıyor.

Amasra için dava

Bartın’da, 7 Kasım’da, “termik santrala hayır” diyen 2 bin 19 kişi, tarihi ve turistik ilçe Amasra’nın Çapak koyunda kurulması planlanan termik santral ve limanın ÇED olumlu kararının iptali için dava açtı. Bartın Platformu, 6 bin nüfusluk ilçede nüfusun üçte birinin davaya müdahil olmasını sağladı.

Gediz şimdilik kurtuldu

Manisa Çaldağ’da yapılmak istenen nikel madenine yönelik verilen ÇED olumlu kararı 23 Şubat 2016’da iptal edildi. Gediz Ovası’nda tarımı bitirecek çok önemli bir tehdidin önüne geçilmiş oldu.

Yaylalar için iyi haber

TEMA Vakfı’nın 1/100.000 ölçekli Ordu- Trabzon-Rize-Giresun-Artvin-Gümüşhane Çevre Düzeni Planı’na yönelik açtığı kısmi iptal davasında yürütmeyi durdurma kararı verildi. Karar, Yeşil Yol olarak bilinen ve Samsun’dan Hopa’ya kadar Karadeniz yaylalarının yüksek rakımdan, denize paralel bir şekilde birbirine bağlanmasına yönelik planı da içeriyor.

TEMA Vakfı’nın 1/100.000 ölçekli Ordu-Trabzon-Rize-Giresun, Artvin-Gümüşhane Çevre Düzeni Planı’na yönelik açtığı kısmi iptal davasında yürütmeyi durdurma kararı verildi. Karar, Yeşil Yol olarak bilinen ve Samsun’dan Hopa’ya kadar Karadeniz yaylalarının yüksek rakımdan, denize paralel bir şekilde birbirine bağlanmasına yönelik planı da içeriyor.

www.cumhuriyet.com.tr