PAYLAŞ

Türkiye’nin en iyi 10 çay bahçesi…

Baharda ağaçlar tomurcuklanıp güneş yüzünü gösterince, insanın canı kapalı mekânlarda oturmak istemiyor. Hepimiz kendimizi yeşilin ve güneşin tadını çıkarabileceğimiz yerlere atmaya çalışıyoruz. Bu işi en hesaplı yapabileceğiniz yerler, çay bahçeleri. İster gazetenizi, kitabınızı alıp gidin, isterseniz dostlarla çay sohbetinde buluşun… Ağaçların altında, bir gölün veya denizin kıyısında, şehre hâkim bir tepede… Listemizdeki çay bahçelerinin her biri, ziyaretçisine manzara, huzur ve tavşan kanı çayın lezzetini sunuyor.

Baharın tadına demli bir çayla varın

İlk akla gelen
TARİHİ ÇINARALTI / İSTANBUL

Boğaz’ın kenarında asırlık çınar ağaçlarının altında oturup sohbet ederken çay yudumlayabileceğiniz daha güzel bir yer var mı? 7/24 açık olan mekânda çayın yanında simit, menemen, kahvaltı veya ızgara çeşitlerini sipariş edebilirsiniz. Bir bardak çay 3 lira.

Çengelköy, (0216) 422 10 36

Muhsin Akgün, jürinin oylarıyla en iyi çay bahçesi seçilen ‘Tarihi Çınaraltı’nı görüntüledi. Şimdilerde havaların tam da ısınmaması nedeniyle boş gördüğünüz bu güzel çay bahçesinde, birkaç güne kalmaz oturacak sandalye bulamayabilirsiniz. Zira burası, Boğaz’ın en güzel göründüğü köşelerden biri…

Baharın tadına demli bir çayla varın

Eski şehre tepeden bakın
TERAS CAFE PİYER LOTİ / İSTANBUL

Haliç’e hâkim Piyer Loti Tepesi üzerinde günbatımları ve Tarihi Yarımada manzarası muhteşem. Bahar Akıncı, “Manzarasıyla gençlerin, âşıkların ve çoluk çocuk herkesin İstanbul’daki buluşma noktası” yorumunu yapıyor. Nargileden, cheesecake’e mönüde seçenek çok.

Bir bardak çay 3.25 lira. Eyüp, (0212) 497 13 13

Baharın tadına demli bir çayla varın

Saklı cennet
PAPAZIN BAĞI / ANKARA

Şehrin griliğinden, ciddiyetinden uzaklaşmak, doğayla buluşmak, bir de ağaçların altında semaverde çay keyfi yapmak isteyenlerin buluşma noktası burası. Herkesin bilmediği mekânda peynirlisi, kıymalısı tam 10 çeşit gözleme var. Bir bardak çay 2.5 lira.

Gaziosmanpaşa, (0312) 447 02 72

Baharın tadına demli bir çayla varın

Günbatımını kaçırmayın
MODA AİLE ÇAY BAHÇESİ / İSTANBUL

Ada vapurlarına, denize açılmış yelkenlilere, en önemlisi Tarihi Yarımada’ya karşı çayınızı yudumlarken vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Mekânın en büyük problemi, hafta sonları fazla kalabalık olması. Mönüsünde çay, Türk kahvesi ve tost çeşitleri var. Özellikle günbatımında gitmelisiniz. Bir bardak çay 3.5 lira.

Kadıköy, (0216) 337 99 86

Baharın tadına demli bir çayla varın

Denizin üstünde, ağaçların altında
GANİTA ÇAY BAHÇESİ / TRABZON

Trabzon sahilde, yaklaşık kırk metre yükseklikte bir kaya kütlesinin üzerinde kurulu. Ağaçların altında oturuyorsunuz. Kansu Şarman, “Denizin sonsuzluğuna bakan bir terasta çay içmek, Ganita’yı efsanevi bir mekân yapmaya yeter” diyor. Bardak çay 2, Türk kahvesi 5 lira.

Ortahisar, (462) 326 23 96

Baharın tadına demli bir çayla varın

Çay ve gözleme
ÇINARALTI AİLE ÇAY BAHÇESİ / İZMİR

Hem aile çay bahçesi hem de aile işletmesi. Çınar ağaçlarının altında hizmet veren mekânın müdavimi çok. Aynur Tartan, “Ama siz bakmayın adının çay bahçesi olduğuna. En büyük marifeti kahvaltısı” diye söz ediyor. Özellikle gözlemeleri çayla harka gidiyor. Çay, 2 lira.

Urla, (0232) 764 81 90

Baharın tadına demli bir çayla varın

Tarihin ortasında
KOZA HAN / BURSA

1491’de Sultan II. Beyazıd döneminde inşa edilen han, uzun süre ipek yetiştirenlere ev sahipliği yaptı. Çay bahçesi, iki katlı hanın, geniş dikdörtgen avlusunda. Üst katlar her çeşit ipekli ürünün satıldığı dükkânlara ev sahipliği yapıyor. Ününü duyup gelenler arasında İngiltere Kraliçesi Elizabeth de var.

Baharın tadına demli bir çayla varın

Teleferikle gidin
AMİSOS ÇAY BAHÇESİ / SAMSUN

Amisos Tepesi’ndeki çay bahçesi, ailenizle ya da tek başına kafa dinleyeceğiniz en iyi yerlerden. Şehre uzaklığı 3-4 km. Belediye işlettiği için fiyatlar uygun. Tepeye çıkmanın en iyi yolu teleferik. Muhteşem Karadeniz manzarasının yanı sıra, kıyıdaki Amazon heykellerini de görebilirsiniz. Yürüyüş yapmak isteyenler için kısa bir parkur da mevcut…

Baharın tadına demli bir çayla varın

Menengiç kahvesini deneyin
AYN ZELİHA ÇAY BAHÇESİ / ŞANLIURFA

Balıklıgöl ile kaleyi gezdikten sonra soluklanmak veya yorucu bir günün ardından huzur bulmak isterseniz Urfa’da ilk akla gelen yer, Ayn Zeliha çay bahçesi olmalı. Ağaçların altında, Balıklıgöl’ün devamındaki kanalların arasında. Menengiç kahvesini tatmadan dönmeyin deriz.

(0414) 215 39 59.

Baharın tadına demli bir çayla varın

Tatil cennetinde çay keyfi
SAMANLI İSKELESİ ÇAY EVİ / MARMARİS

Büyük kısmı denizin üzerindeki iskelede hizmet veren bu mekânda çayın keyfini çıkarabilirsiniz. Masmavi denize karşı çay yudumlarken dilerseniz kitap okuyun, dilerseniz muhabbetin dibine vurun. Bir bardak çay 2.5 lira.

Marmaris, Atatürk Caddesi.

Baharın tadına demli bir çayla varın

GEZGİN, GURME, YEMEK YAZARI, TV PROGRAMCISI, REHBER, BLOGGER VE GAZETECİLERDEN OLUŞAN BÜYÜK JÜRİ SEÇTİ

Mehmet Yaşin – Gezgin, gurme
Sahrap Soysal – Hürriyet yemek yazarı
Erdal İpekeşen – Doğan Burda Ankara Temsilcisi
Ahmet Zeki Apalı – TUREB Başkanı
Ferit Özkaşıkçı – Beef and Fish Yayın Direktörü
Aynur Tartan – TV programcısı, gazeteci
Murat Köksal – Atlas Dergisi Yayın Direktörü
Saffet Emre Tonguç – Rehber, gezgin
Kansu Şarman – Atlas Dergisi Yayın Yönetmeni
Serkan Ocak – Hürriyet Seyahat editörü
Bahar Akıncı – Hürriyet yazarı
Ediz Pekinli – Time Out İstanbul Editörü
Salih Seçkin Sevinç – Harbiyiyorum.com kurucusu

www.hurriyet.com.tr